Oficiálne stanovisko klubu FC Spartak Trnava k článku „Spartak Trnava zaskočil trénera Ricarda Chéua. Portugalčan vyšiel s pravdou von“, ktorý dnes uverejnil portál sport.sk.

Už nadpis článku je tendenčný. Ako môže autor tvrdiť, kde je pravda, keď si nedal ani minimálnu námahu osloviť klub a zistiť aj názor druhej strany?

Náš klub nikdy nemal záujem riešiť citlivé veci, za ktoré považujeme aj rokovania o zmluvách, verejne. Považujeme ich za internú záležitosť a o to viac nás prekvapujú vyjadrenia trénera Ricarda Chéua na adresu nášho klubu, ktoré hraničia s poškodzovaním dobrého mena.

Po predmetnom článku však musíme na niektoré vyjadrenia reagovať, nakoľko sa nezakladajú na pravde.

V spomínanej reportáži na TA3 nikto z predstaviteľov klubu nemenoval konkrétnych hráčov a členov realizačného tímu, ktorí nepristúpili na úpravu zmlúv. Práve naopak, športový riaditeľ Andrej Kostolanský v nej potvrdil, že platné zmluvy musí klub rešpektovať. Napriek tomu sme v záujme o objektivitu požiadali televíziu, aby bola predmetná reportáž stiahnutá z archívu.

Netajíme, že klub sa momentálne kvôli pandémii koronavírusu nachádza v zložitej finančnej situácii a hľadá spôsoby, ako minimalizovať náklady. Jedným z nich je aj redukcia platov hráčov, realizačného tímu a zamestnancov.

Považujeme za korektnejšiu formu sa so všetkými rozprávať osobne, ako si písať maily, preto predstavitelia klubu všetkých dotknutých jednotlivo osobne oslovili s možnosťou úpravy platných zmlúv. Takýmto spôsobom bol aj tréner Chéu ako prvý oslovený s otázkou, či je ochotný pristúpiť k redukcii platu. Jeho odpoveď bola vyhýbavá a ani počas ďalších dvoch stretnutí sme k žiadnej dohode nedospeli.

Rovnakým spôsobom sme postupovali vo všetkých prípadoch a na základe rozhovorov, ktoré neboli jednoduché, ani krátke, sa potom po vzájomnej dohode upravili zmluvné podmienky väčšiny členov klubu. Od začiatku rozhovorov prešlo viac ako šesť týždňov a kto sa dohodnúť chcel, sa za takýto dlhý čas aj dohodol, čo je väčšina hráčov a zamestnancov. Slová trénera o znížení platu o 50 percent do konca zmluvy sú vytrhnuté z kontextu.

Trénerovi Chéuovi sme dali šancu viesť naše mužstvo a je najlepšie plateným členom realizačného tímu, vrátane hráčskeho kádra. Napriek nie úplne vydareným vystúpeniam v predkolách Európskej ligy, vypadnutiu zo Slovnaft Cupu a výsledkovej kríze v jesennej časti, sme ho na poste hlavného trénera viackrát podržali, hoci v mnohých kluboch by možno už po takýchto výsledkoch na svojom poste skončil.

Vážime si jeho prácu, no očakávame, že v kabíne sa bude správať ako líder. Domnievali sme sa, že aj v otázke pomoci klubu pôjde kabíne príkladom, čo sa však, bohužiaľ, nepotvrdilo. Práve naopak, pozitívne nás prekvapili viacerí hráči, ktorí majú oveľa nižšie platy, no dohodli sme veľmi rýchlo.

V článku sa tiež spomína, že trénerov prejav solidarity s klubom bol v tom, že súhlasil, aby do Bosny na zápas proti Radniku Bijelina cestovalo mužstvo komerčnou linkou. Na tento zápas sme mužstvu zabezpečili maximálny komfort a dokonca sme vyhoveli trénerovej požiadavke, aby tam cestovalo viac hráčov, ako umožňovala súpiska. Letelo sa z neďalekej Viedne do Záhrebu a na letisku už čakal výpravu klubový autobus, ktorý vycestoval deň vopred so všetkou batožinou a výbavou. Hráči mohli letieť iba s pasom a osobnými vecami. Ubytovaní boli v najlepšom hoteli v meste a rovnako počas pobytu mala celá výprava k dispozícii všetko potrebné, aby sa mohli hráči sústrediť iba na zápas, v ktorom však ako favoriti podľahli 0:2.

Sme si vedomí a vážime si, že tréner Ricardo Chéu, tak ako tisíce fanúšikov Spartaka, prispel na transparentný účet klubu...

FC Spartak Trnava