Presne pred dvoma rokmi spečatili spartakovci výhrou nad Dunajskou Stredou majstrovský titul a symbolicky na dnešný deň vyšiel aj prvý spoločný tréning po ôsmich týždňoch. Od posledného ligového zápasu sa hráči pripravovali individuálne. Za sprísnených bezpečnostných pravidiel trénovali pod vedením Ricarda Chéua a jeho asistentov v troch skupinách. Hráčom, ale aj všetkým prítomným bola zmeraná teplota, dezinfikované ruky a hráči od seba dodržiavali dvojmetrové rozostupy.
„Hráči a nielen oni, ale všetci čo okolo futbalu robíme, sme sa na tento moment tešili. Verím, že druhá vlna nás nespomalí a budeme postupne otvárať kolektívne tréningy. Zakrátko všetkých otestujeme, aby sme videli ako na sebe počas prestávky makali. Myslím, že fyzicky by to mohlo byť v poriadku a postupne dobehneme aj technickú stránku,“ zhodnotil športový riaditeľ Andrej Kostolanský.
Na prvom zraze chýbali iba Orlandič, ktorý bol z disciplinárnych dôvodov vyradený z áčka a dvojica legionárov Sobczyk a Vukojevič. „Počal uplynulého obdobia sme mali káder na Slovensku, vrátane legionárov. Výnimkou bol len Sobczyk, ktorý sa pripravoval doma v neďalekej Viedni a Vukojevič, ktorý nás požiadal z rodinných dôvodov o desaťdňovú návštevu Švédska. Desiaty deň uplynul práve dnes a riešime príchod oboch hráčov a možnosti, kedy a za akých okolností sa budú môcť pripojiť k mužstvu. Orlandič je iný prípad, ten nás svojím prístupom k povinnostiam sklamal a ďalej s ním nerátame. Okrem našich hráčov sme ešte káder na tréningy doplnili mladými futbalistami z vlastného dorastu,“ povedal po prvom tréningu A. Kostolanský.
Futbalisti začnú úvodné tréningy zľahka, aby postupne nabehli na zaužívaný rytmus. Potešiteľné je, že sú všetci v poriadku. Jediný Erik Grendel ukončil tréning skôr. „Už mesiac má trápi zadný stehenný sval, skúsil som to, ale nebolo to ono, tak som nechcel riskovať vážnejšie zranenie.“ Na spoluhráčov sa však tešil. „Bolo príjemné vidieť chlapcov po dlhšom čase a najmä loptu, ktorá nám chýbala, lebo dva mesiace sme trénovali najmä kondične bez lopty. Hádam, že aspoň kondičné parametre sme zlepšili a môžeme sa chystať na olympiádu do Tokia 2021,“ dodal s úsmevom. Možno niektorým padla dlhšia prestávka vhod, no Grendel mal v poslednom období nútených prestávok viacero. „Ja som po plastike kolena oddychoval pol roka, takže mne ten futbal chýbal. Trénovať individuálne je náročnejšie, lebo vás nemá kto v tréningu potiahnuť, musel som si motiváciu hľadať sám. My futbalisti urobíme všetko pre to, aby sme boli nachystaní, keď sa súťaž znova rozbehne. Nevieme ovplyvniť, či to bude s divákmi alebo bez nich. Futbal je pre ľudí a s našimi vernými fanúšikmi by to bolo o niečom inom, ak to tak nebude, s tým nič nenarobíme, podmienky budú pre obe strany rovnaké.“
Napriek tomu, že futbalistov nečakala žiadna zaberačka, predsa len sa cítili po prvej tréningovej dávke viac unavení. „Uf, bolo to celkom náročné, cítim to v nohách. Individuálna príprava je o niečom inom, musíme si opäť zvykať na iný druh tréningu. Čoskoro to však bude normále,“ skonštatoval s úsmevom Malkolm Moenza, ktorý celý čas strávil na Slovensku.
Trocha nezvyčajný tréning, sčasti aj s rúškami na tvári okomentoval Dobrivoj Rusov: „Tešili sme sa na spoločné stretnutie, aj keď je to trocha iné, ako bežný tréning. Tie opatrenia sú pochopiteľné, zrejme nikto z nás by nechcel, aby sa znova vrátilo to obdobie, keď sme museli byť izolovaní.“
Takto trénovali:
Prvá skupina: Krč, Moenza, Anthony, Mitrea, Pereira, Turňa, Benovič a Burian,
Druhá skupina: Grendel, Horvát, Tešija, Tsandaris, Gamboš, Yusuf, Cabral a Godinho
Tretia skupina: Molnár, Yao, Siriboe, Tavares, Kalu a Csano.
Brankári: Rusov, Kamenár, Takáč, Vasiľ a Žbodák.