Spartak Trnava je vo svojej prvej sezóne pod novým vedením. Má za sebou účinkovanie v predkolách Európskej ligy aj základnú časť Fortuna ligy. Čo ho čaká je teraz ťažké odhadovať, keďže svetu momentálne vládne koronavírus, ktorý utlmil všetky aktivity. Využili sme toto obdobie a ponúkame pohľad riaditeľa klubu Milana Cuninku nielen na doterajšie účinkovanie červeno-čiernych, ale aj na to, či je reálne dohrať sezónu.


* Spartak skončil po základnej časti napokon na 5. mieste, čím sa podarilo splniť základný cieľ. S čím ste v doterajšom priebehu spokojný a čo nesplnilo vaše očakávania?

- Už v v júni, keď klub prešiel do rúk nových majiteľov, sme si boli vedomí, že nebude vôbec jednoduché a ani rýchle nadviazať na úspechy z predchádzajúcich dvoch sezón. Napokon, aj predtým sa na titul čakalo 45 rokov. Klub prešiel kompletnou prestavbou od upratovacej služby až po vedenie a dá sa povedať, že v ňom neostal kameň na kameni. Rozhodne to nebol náš zámer, lebo takmer všetci ľudia odišli dobrovoľne. Viacerí už v zime a po našom vstupe ohlásili koniec ďalší zamestnanci. Nemali sme teda príliš na výber, či budeme pracovať so starými ľuďmi alebo s novými. Má to však aj svoje výhody...

Platí to aj o hráčskom kádri, no teraz, s odstupom času môžem povedať, že sa nám napokon podarilo vyskladať konkurencieschopné mužstvo, ktoré dokázalo odohrať vyrovnané zápasy proti Slovanu, DAC či Žiline, aj keď výsledkovo sme neboli až takí úspešní. Výborné zápasy sme odohrali v Európskej lige doma proti Radniku a Plovdivu. Toto je presne spôsob hry, akým chceme, aby sa Spartak na ihrisku prezentoval. Aj prvé zápasy v lige boli dobré, až by som povedal, že sme ani taký úspešný vstup nečakali. Potom nás však dobehli individuálne chyby, nevyrovnaná výkonnosť v zápasoch a klesli sme v tabuľke. Teraz však môžem konštatovať, že som spokojný akou cestou ideme, čo sa nám za ten krátky čas podarilo nadstaviť, aj keď výsledkovo to mohlo byť veselšie.


* Ten záver základnej časti bol hektický. Zápas so Slovanom priniesol nádej, ktorú Senica vzápätí vzala. Ako ste prežívali posledné dva infarktové zápasy? Verili ste, že to dobre dopadne, aj keď sme to už nemali vo svojich rukách?

- Áno, hra so Slovanom v prvom jarnom zápase bola na celkom slušnej úrovni, a to sme hrali, podľa môjho názoru, proti najsilnejšiemu slovenskému mužstvu za posledných desať rokov. Atmosféra, ktorú vytvorili fanúšikovské tábory bola neskutočná a takto nejako si predstavujem ideálne domáce zápasy, keďže máme najlepších fanúšikov na Slovensku. Potom však prišla facka v Senici, ktorú si nikto z nás nepripúšťal ani v tom najhoršom sne a doteraz si neviem vysvetliť, čo sa vlastne stalo. Chvalabohu, šťastie sa k nám priklonilo v zápase proti Zlatým Moravciam a neskôr aj v Dunajskej Strede, aj keď musím priznať, že už pred zápasom som mal dobrý pocit a veril som, že to zvládneme a na Žitnom ostrove vyhráme.


* Až Dunajská Streda priniesla rozuzlenie. Rýchlo sme viedli, ale potom prišla červená karta. Kedy ste uverili, že už nám šestka neunikne?

- Ako som už spomenul, už pred zápasom som mal „tušáka“, že to zvládneme. Pokiaľ by sme premenili vyložené šance v prvom polčase, nemuseli sme z toho spraviť drámu až do samého záveru. Keďže sme všetci pozorne sledovali aj dianie na ostatných štadiónoch, tak asi 20 minút pred koncom som už veril, že to zvládneme a postúpime do prvej šestky.


* Ak by sme nepostúpili, pôsobilo to asi demotivačne, keby sme namiesto derby zápasov museli hrať zasa iba s Pohroním, Sereďou, Senicou…

Určite áno. Napriek krátkosti času a tomu, že sme skladali mužstvo v tejto sezóne za pochodu, všetci v klube veríme, že tento káder má na viac ako na 6. či 5. miesto. Nepostúpenie do najlepšej šestky by pre nás bolo veľkým neúspechom. Hlavne pre našich fanúšikov by bolo veľkým sklamaním, keby po roku opäť museli sledovať zápasy s menej atraktívnymi súpermi. Aj im by som chcel poďakovať za obrovskú podporu, ktorú nám prejavovali počas celej základnej časti, ale najmä v ťažkom období, kedy sa mužstvu až tak nedarilo.* V zimnej prestávke prišlo opäť k výraznej obmene kádra. Dá sa z vášho pohľadu povedať, že sme na kvalite pridali? Mužstvo je však stále v procese tvorby. Aké sú vaše predstavy, ako by malo vyzerať?

- Už v úvode sezóny sme rátali s tým, že práve zimná prestávka bude pre nás vhodnejším obdobím na kvalitnejšie doplnenie kádra a podľa môjho názoru sa nám to aj podarilo. Prišlo viacero kvalitných hráčov, ale aj mladých futbalistov, ktorí majú potenciál presadiť sa v budúcnosti. Všetko však chce svoj čas. Mužstvo sa musí zohrať a práve náročnejšie zápasy v prvej šestke by nám mohli nadstaviť zrkadlo, či sme na dobrej ceste.


* Atraktívnu druhú časť sezóny zatiaľ zmaril koronavírus, ktorý zmrazil pohyb. Predbežne je termín posunutý na začiatok mája, ale to je zrejme optimistický scenár. Viete si predstaviť, že by sa liga, tak ako hokejová, nedohrala?

- Okrem nepopierateľných zdravotných následkov v globálom meradle a problémov, ktoré vírus spôsobí v každej rodine, to zo športového hľadiska vnímam ako obrovskú smolu pre nás. Boli sme na pozitívnej vlne a konečne sme mohli hrať bez tlaku, ktorý bol v poslednom období na nás dosť veľký. Dovolím si tvrdiť, že to mohla byť pre nás ešte celkom úspešná sezóna. Bohužiaľ, plány nám prekazila pandémia, ktorá sužuje celý svet a nikto nevie dokedy môže trvať. Ťažko teraz odhadnúť, či sa začiatkom mája začne hrať alebo sa bude musieť skončiť. My by sme, pochopiteľne, boli najradšej, keby situácia umožnila, aby sa v máji hralo a sezóna sa dokončila na ihrisku.


* Aké by to mohlo mať následky, keby sa nehralo?

- Už teraz je jasné, že to bude veľmi náročné, keďže ekonomická situácia na Slovensku a na celom svete je veľmi zlá. Na futbal a šport celkovo to môže mať fatálne následky, keďže všetci vieme, že šport ako taký by na Slovensku bez sponzorov a partnerov neprežil.


* Pozitívnou správou je, že EURO je odložené na budúci rok a podľa odborníkov by sa v máji mohol vrátiť život do normálu. Je teda reálne, že by sa liga dohrala do konca júna?

- Bolo to veľmi rozumné a logické vyústenie celej situácie, lebo je jasné, že dohrať európske súťaže a ešte stihnúť barážové zápasy o EURO nie je reálne. UEFA sa rozhodla, že sa pokúsi vytvoriť priestor, aby sa dohrali aspoň európske súťaže. Ak by sa v máji skutočne začalo, tak do konca júna je reálne ligu dohrať.


* Mnohým hráčom končia zmluvy do konca mája, tak ako bol predpokladaný koniec sezóny. Ako by sa riešila situácia, ak by sa hralo dlhšie?

- Tak ako vo všetkých futbalových kluboch, aj u nás prichádzajú na rad rozhovory s hráčmi, ktorým sa končia zmluvy, ale aj s tými, ktorí ich majú stále platné. Verím, že všetci si uvedomíme vážnosť situácie a postavíme sa k tomu zodpovedne a ústretovo, aby sme aspoň minimalizovali straty, ktoré ani nás neminú.


* Súhlasil by Spartak s tým, ak by sa mala liga dohrať bez divákov?

- Verím, že ak by sa začiatkom mája súťaž nakoniec rozbehla, tak to bude aj za účasti divákov, pretože hrať bez divákov je to isté, ako keby sme nehrali vôbec.