V zime posilnil Spartak Trnava defenzívny stredopoliar z Grécka Theofanis Tzandaris. Vo svojej domovine hrával v gréckych celkoch PAOK Solún, Olympiacos Pireus, Panionios Atény, Panathinakos Pireus, ale aj v slovinskom Koperi. V rozhovore porozprával 26-ročný defenzívny štít o svojej domovine, ktorú nadovšetko miluje, o vášnivých gréckych fanúšikoch, ale poodhalil aj svoje futbalové sny.

* Na úvod nám skús prezradiť niečo zo súkromia. Odkiaľ pochádzaš a akú máš rodinu?
- Pochádzam zo Sochos, nádhernej malej dediny pri Solúne. Som ešte slobodný, ale v skutočnosti už pochodujem smerom k oltáru, lebo so svoju priateľkou sme spolu už skoro sedem rokov. Rodina je pre mňa to najdôležitejšie. Mám ešte dvoch starších bratov a mladšiu sestru. Nadovšetko ich milujem, a vždy keď mám voľno, snažím sa ich navštíviť.

* Čo ťa privialo k futbalu a aké boli tvoje začiatky?
- Začal som v tíme neďaleko mojej dediny. Volal sa Iason Augis a potom už som bol od mládežníckych kategórii v PAOK Solún. Futbal som odjakživa miloval, hrávam ho odkedy si pamätám. Bol mojou vášňou už keď som bol malý chlapec. Myslím, že som začal kvôli Ricardovi Kaká, bol úžasný.

* Počas svojej kariéry si si v rodnom Grécku zahral v troch slávnych kluboch – PAOK Solún, Panathinaikos Atény a Olympiakos Pireus. Môžeš ich teda celkom objektívne porovnať...
- Mal som tú česť a zároveň privilégium hrať v mojej kariére v najlepších gréckych kluboch. Každý z nich mi dal možnosť naučiť sa niečo úžasné, čo mi pomohlo v mojom raste nielen ako futbalistovi, ale najmä ako človeku. Mohol som stretnúť vynikajúcich futbalistov. Každý z týchto tímov je unikátny a je veľmi zložité ich porovnať, či určiť, ktorý je najlepší. Všetky pracujú na vysokej európskej úrovni.

* V každej lige panuje medzi silnými klubmi rivalita a Grécko asi nie je výnimkou. Takže z tohto pohľadu si asi unikát. Poznáš ešte nejaký prípad hráčov, ktorý majú podobnú minulosť?
- Prestupy medzi týmito tímami nie sú veľmi zvyčajné, ale tak ako inde, aj tu sa nájdu výnimky. Ja poznám dvoch hráčov, ktorí, podobne ako ja, hrali v týchto troch kluboch. Georgios Georgiadis a Lazaros Christodoulopoulos, ktorý dokonca stihol hrať aj v štvrtom veľkom klube AEK Atény.

* Keď na Slovensku prestúpi hráč zo Spartaka do Slovana alebo naopak, tak mu to dajú fanúšikovia pocítiť. Ako je to v Grécku?
- Ani tam fanúšikovia nie sú zhovievaví a neakceptujú prestupy medzi najväčšími rivalmi. Ich reakcie sú extrémne, ale len pokiaľ ide o futbal. Fyzicky hráči nikdy nie sú ohrození.

* Grécki fanúšikovia sú povestní svojím fanatizmom a oduševnením pre futbal. Dokážu vytvoriť fantastickú atmosféru, ale aj nahnať strach. Mal si niekedy obavy z ich hnevu v zápase alebo po zápase?
- Fanúšikovia v Grécku sú jedineční. Sú to fanatici, ale ich entuziazmus a nadšenie je to, čo chceme vidieť na zápasoch. A čo sa týka strachu, tak ako som už povedal predtým, fyzické napadnutie nehrozí, všetko je to len v rámci futbalu. Samozrejme, že hanlivým pokrikom a nadávkam na hráčov alebo rodinu sa nevyhýbajú, ale mňa to nedokáže ovplyvniť. V zápasoch som stopercentne sústredený na svoj výkon a vnímam iba celkovú atmosféru. A tá ma dokáže maximálne motivovať.

* Myslíš, že fanúšikovia môžu byť svojím správaním na zápasoch nebezpeční? Čo máš na nich najradšej a kde bola najlepšia atmosféra?
- Nebezpečné veci sa dejú iba vtedy, keď sú na zápase fanúšikovia oboch tímov. To sa však už v Grécku stať nemôže, lebo je to zakázané a hosťujúci fanúšikovia na štadión prísť nemôžu. Tí domáci zvyčajne hádžu nejaké predmety, ako fľašky s vodou alebo poháre na hráča, čo zahráva rohový kop, ale to sa deje všade vo svete, kde sú fanatickí diváci. Čo sa mi páči, je ich vášeň pre svoj tím a ako dajú počas zápasu zo seba všetko, aby svojimi hlasivkami vytvorili neuveriteľnú atmosféru. Najkrajšie zážitky mám z čias PAOK, kde som mal možnosť odohrať viacero zápasov na vypredanom štadióne a tá atmosféra sa ani nedá opísať. Je úžasná!

* Spartak v nedávnej minulosti nastúpil v európskych pohároch proti PAOK Solún. Aké by to boli pre teba zápasy, ak žreb tieto dva kluby dal opäť dokopy? Ako by ťa privítali fanúšikovia v Solúne?
- V prvom rade by bolo úžasne, ak by sa nám podarilo prebojovať sa do Európskej ligy. Ak by sme hrali proti PAOK, tak by to pre mňa bol veľmi emotívny zážitok. Boli by to zároveň aj veľmi náročné zápasy, ktoré by som chcel odohrať na hranici svojich schopností. A čo sa týka privítania, tak by to bolo ako vždy, keď som tam prišiel hrať v drese súpera – dali by mi to pocítiť, haha.

* Grécko je veľmi populárnou dovolenkovou destináciu Slovákov. Aké miesta by si im odporučil a aká je tvoja vysnívaná dovolenka?
- Ani sa nečudujem. Grécko je nádherná krajina s množstvom nádherných miest na letnú dovolenku ako napríklad Kréta, Santorini, Mykonos, Korfu, Kefalónia a mnoho ďalších aj menej objavených, ale veľkolepých ostrovov. Mojím snom je raz pochodiť všetky ostrovy v Egejskom mori. Asi je jasné, že ja skutočne Grécko milujem, haha.

* Grécko je krajina, ktorá dala svetu demokraciu, ale má aj bohatú mytológiu. Ktorý je tvoj obľúbený antický hrdina alebo boh?
- Asi by som mal povedať, že Zeus, lebo je to najsilnejší boh a kráľ všetkých bohov. Ale mne sa veľmi páči Herakles, za to, čo všetko dokázal, ale on je vlastne tiež polovičný boh, haha.

* Len nedávno sa Grécko zmietalo v ekonomickej kríze. Ako si vnímal toto neľahké obdobie? Ako to zmenilo krajinu a ľudí?
- Áno, mali sme problémy, ale snažili sme sa celý čas stáť pevne na nohách. Ja som mal šťastie, lebo som hral futbal, ale denne som videl ľudí, ktorí museli bojovať o svoju existenciu a to bolo smutné. Len ak budeme všetci držať pokope, môžeme veci zlepšiť. Ak si budeme navzájom pomáhať, dokážeme veľké veci. Jedinú vec, ktorú Gréci v tých časoch nestratili bol úsmev a hrdosť. Ľudia pokračujú vo svojich životoch s úsmevom a vierou v lepšiu budúcnosť.

* Momentálne sme kvôli šíriacemu sa vírusu zavretí prevažne doma. Ty, navyše, aj ďaleko od rodiny a známych. Ak by si si mohol vybrať hocikoho na svete, s kým by si teraz najradšej trávil čas v karanténe?
- Ak by som si mal vybrať kohokoľvek na svete, tak by som si vybral moju nádhernú priateľku, haha. Veď, koho iného?

* Odohral si už zopár zápasov v slovenskej lige, ako hodnotíš kvalitu našej najvyššej súťaže?
- Myslím, že kvalita slovenskej ligy je na dobrej úrovni. Má zopár silných tímov a tiež štadióny sú na celkom vysokej úrovni. Samozrejme, stále je tu priestor na ďalší rozvoj a napredovanie.

* Za Spartak si nastúpil v troch zápasoch, z toho dva razy proti tímom zo špičky. Aká je podľa teba sila nášho tímu?
- Hral som proti Slovanu aj proti Dunajskej Strede, čo sú veľmi silné mužstvá. Neboli sme horší, takže verím, že môžeme byť rovnako silní aj my. Máme dobrý káder a postupne sa zlepšujeme a viac spoznávame. Ako mohli všetci vidieť v Dunajskej Strede, aj s desiatimi hráčmi sme plnili trénerove pokyny a tímovou hrou sme na ihrisku ukázali svoju kvalitu. Máme ešte kde pridať, ale to príde len tvrdou prácou.

* Nebýva zvykom, že by do slovenskej ligy chodili grécki futbalisti, no okrem teba je ich niekoľko ešte v Michalovciach. Poznáš sa s niektorými?
- Poznám ich všetkých. Dimitris Konstantinidis je dokonca môj veľmi dobrý priateľ, ktorý strelil Trnave gól za PAOK v Európskej lige. Všetko sú to dobrí futbalisti a fajn chalani. S Kountouriotisom sme spolu hrali za Panathinaikos a Neofytidisa poznám z Olympiacosu. Zvyšní traja boli 3-4 roky mojimi spoluhráčmi v PAOK. Poznám ich veľmi dobre a myslím, že máme medzi sebou veľmi silný vzťah, pretože sme spolu veľa zažili a mám ich vo svojom srdci. Odkedy som prišiel na Slovensko, tak často spolu komunikujeme, ale keďže oni sú na opačnom konci krajiny, tak je celkom náročné sa stretnúť.

* V PAOK si svojho času veľmi dobré meno urobil slovenský reprezentant Miroslav Stoch. Mal si možnosť sa s ním stretnúť?
- Áno, bol to môj spoluhráč. Mám ho rád ako hráča, má výborný dribling, dobrú strelu a je neuveriteľne rýchly. Je to dobrý chlapík a osobnosť, ak si dobre pamätám. Tiež si spomínam aj na Roba Maka, s ktorým som hrával v Solúne. Dobrý priateľ a vynikajúci futbalista.

* A na záver, aké sú tvoje futbalové sny a čo by si chcel dosiahnuť?
Moje sny siahajú tak ďaleko, ako sa len dá snívať. Samozrejme, chcel by som si zahrať v Lige majstrov a tiež by som rád hral v národnom tíme Grécka. Ale som trpezlivý, pracujem tvrdo každý deň a budem čakať na Boží plán! Prvoradé je zdravie a potom môže prísť všetko ostatné.