Malkolm Moenza prišiel do Spartaka v zimnej prestávke zo švédskeho celku Dalkurd. Ľavonohý rodák z Göteborgu je použiteľný na ľavom krídle alebo na rovnakom kraji obrany. Od svojho príchodu si vybojoval miesto v základnej zostave a odvádza spoľahlivé výkony. V rozhovore priznal prečo si vybral práve Spartak, kam chodí v Trnave najradšej, aj o tom, kam by to chcel vo futbale dotiahnuť.

* Švédsko je krajinou výborných hokejistov či hádzanárov. Prečo si sa ty rozhodol práve pre futbal. Kedy a kde si začal s futbalom?

- Áno, to je pravda, ale môj brat hrával futbal a môj otec ho miloval, takže si myslím, že futbal si vybral mňa, haha. Začínal som v malom miestnom klube blízko môjho domova v Göteborgu. Klub sa volá Sandarna BK.


* Švédi, to je samý Gustafsson, Johansson a iný ...sson. Tvoje meno neznie príliš švédsky. Aké sú tvoje korene, odkiaľ pochádzajú tvoji predkovia?

- To je pravda. Moja mama je Švédka, ale môj otec pochádza z Guadeloupe (pozn. skupinka ostrovov Karibiku, ktoré sú súčasťou Francúzska).Vyrástol však vo Francúzsku, takže veľa mojich príbuzných žije tam.


* V zime si urobil svoj prvý zahraničný prestup. Prečo si sa rozhodol pre Slovensko? Kto ti odporučil Trnavu?

- Rozhodol som sa prísť na Slovensko, lebo mi to odporučil môj agent. Pohľadal som si bližšie informácie, mal som z nich dobrý pocit a povedal som si, že prečo nie? Keď som prišiel do Trnavy a na štadión, stretol som ľudí, ktorí tu pracujú, videl som vybavenie a všetko to, čo máme k dispozícii, tak sa to napokon ukázalo ako ľahká voľba.


* Z tvojej krajiny sa príliš na Slovensko neprestupuje. Čo si o tvojom prestupe pomysleli tvoji priatelia a rodina?

- Rodina a priatelia mi držia palce, myslia si, že je „cool“ byť na Slovensku. Ak som ja spokojný, tak aj oni sú šťastní.


* Švédsko je severská krajina, hovorí sa, že aj ľudia sú chladnejší. Môžeš to porovnať so Slovenskom?

- Haha, áno, vo Švédsku vie byť niekedy poriadne chladno a mrazivo. Som veľmi milo prekvapený, že odkedy som prišiel na Slovensku, tak je tu veľmi príjemné počasie.


* Si v Trnave sám alebo tu už máš priateľku?

- Zatiaľ som v Trnave ešte sám, lebo moja priateľka je ešte vo Švédsku, kde má prácu. Hľadáme však možnosti ako to vyriešiť, aby prišla za mnou a mohli sme byť na Slovensku spolu.

(foto: Goteborg Post)

* Spolu s Dijanom Vukojevičom ste prví švédski futbalisti v Spartaku a zrejme aj na Slovensku. Najviac času asi trávite spolu, hoci dovtedy ste sa nepoznali. S kým v kabíne si vychádzate najlepšie?

- Áno to je pravda. Zoznámili sme sa s Dijanom až tu, ale je pochopiteľné, že sme spolu najčastejšie, keďže obaja pochádzame z rovnakej krajiny. V kabíne však vychádzam dobre so všetkými chlapcami. Veľa sa rozprávam s Davidom (pozn. Siriboe), ktorý je super chalan, ale ako hovorím, všetci sú v pohode.


* Si tu zhruba dva mesiace, stihol si si v Trnave nájsť nejaké obľúbené miesto, nejakú reštauráciu alebo kaviareň, kam rád chodíš?

- Áno, pomerne rýchlo som si našiel obľúbenú reštauráciu. Najradšej chodím do Forhausu, ohromne mi tam chutia rôzne cestoviny. Sú fantastické!


* Ako tráviš svoj voľný čas? Obzvlášť teraz, keď je obmedzený pohyb vonku a nie sú ani tréningy? Petar Orlandič skladá puzzle, aké máš ty hobby?

- Keď som sám a obzvlášť teraz, keď nemáme tréningy, tak najčastejšie si krátim čas videohrami. Momentálne fičím na call of duty, haha.


* Po športovej stránke si asi spokojný, lebo po svojom príchode si sa presadil do základnej jedenástky… Dá sa porovnávať švédsky futbal s tým slovenským? Ktorý ti viac vyhovuje?

- Samozrejme, teším sa z toho, že som zatiaľ hral pravidelne, ale neberiem to tak, že mám miesto garantované. Myslím, že máme celkom dobré mužstvo a musím stále tvrdo makať, aby som si svoju pozíciu udržal. Ťažko povedať, že by mi niektorý štýl viac vyhovoval. Teraz na Slovensku sa učím stále nové veci a cítim, že na ihrisku toho musím pre klub odovzdať viac.


* Spartak sa dokázal na poslednú chvíľu prebojovať do hornej šestky, aký bol ten úvod tohto roka, keď sa mužstvo iba dávalo dokopy?

- Som rád, že sa nám postup do hornej šestky podaril a bol to super pocit, keď sme si ho vybojovali. Som tu len krátko, ale myslím, že ako tím sme sa postupne zlepšovali a hráči na ihrisku o sebe vedia viac a viac.

* Vo zvyšku sezóny, ak nejaká ešte bude, budeme hrať už len ťažké zápasy so silnými mužstvami. Kam sa môžeme posunúť?

- Záleží iba od nás, kam to až dotiahneme, ale príde to len popri tvrdej práci a pokore v každom zápase. Máme však výborný tím a vieme, čo máme pre úspech urobiť.


* Liga je teraz kvôli šíreniu vírusu odložená a prijali sa rôzne výnimočné opatrenia. Hokejová liga sezónu predčasne ukončila. Vieš si predstaviť, že by sa ani futbalová sezóna kvôli koronavírusu nedohrala?

- Dúfam, že súťaž sa opäť rozbehne, ale uvedomujem si, že zdravie ľudí je to najdôležitejšie, takže nám neostáva nič iné, len čakať, ako sa situácia vyvinie.


* Hrával si za mládežnícke reprezentácie Švédska. Aké sú tvoje futbalové ciele?

- Áno, ale nebolo toho veľa, len nejaké štyri zápasy alebo tak nejako. Každopádne to bola zábava. Mojím cieľom je stále sa zlepšovať a sledovať ako ďaleko to dokážem dotiahnuť a vylepšiť svoju kariéru. Nechcem si však po konci môjho aktívneho futbalového života povedať, že „mohol som hrať tam alebo onam, keby som robil to alebo ono“. Chcem teraz urobiť maximum a potom uvidíme na čo to bude stačiť.


* Máš nejaké futbalové vzory a obľúbené mužstvá?

- Mojím obľúbeným tímom je Arsenal, bohužiaľ, haha. Ako hráč sa mi páčil Thierry Henry, keď ešte hrával.