Šírenie koronavírusu ovplyvnilo aj Slovensko, ktoré v rámci zabránenia jeho ďalšieho množenia zakázalo okrem iného aj športové a kultúrne podujatia. Fortuna liga tak má nútenú dvojtýždennú prestávku.
V tejto súvislosti FC Spartak Trnava hneď v pondelok zrušil tréningový proces všetkých vekových kategórií až po áčko. Futbalisti fortunaligového tímu sa pripravujú individuálne a najmä tento prvý týždeň využijú na regeneráciu, nakoľko od začiatku prípravného obdobia nemali dlhšie voľno. V súčasnosti už je možné sledovať dodržiavanie tréningového plánu cez testery a následne vyhodnotiť.
Individuálna príprava áčka je zatiaľ do odvolania, koncom týždňa situáciu vyhodnotíme a podľa celoslovenského vývoja sa prispôsobíme do ďalšieho obdobia.
Je veľmi dôležité nepodceniť toto obdobie, aby sme všetci dokázali včasnou prevenciou zabrániť šíreniu vírusu. Len potom bude možné opätovne sa vrátiť na futbalové trávniky a ihriská.
Práve športovci sú podľa lekára Pavla Maloviča ohrozenou skupinou. „Majú totiž všeobecne veľmi nízku obranyschopnosť, ktorá sa dokonca dá prirovnať k imunite starých ľudí. Tým, že sú často fyzicky aktívni, tak musia užívať suplementy, ktoré im aktivujú obranyschopnosť. Medzi športovcami sú potom často alergici alebo astmatici. A práve astmatici sú na koronavírus oveľa viac náchylní, pretože ich ochorenie súvisí s dýchaním. Potom môže nastúpiť superinfekcia, keď sa nadýchate nejakých baktérií. Príčina smrti následne nie je na zlyhanie organizmu spôsobeného napadnutím koronavírusom, ale superinfekciou, ktorou býva najčastejšie zápal pľúc.” (Zdroj: sport.sk)
Čo je to nový koronavírus?
COVID-19 je nákazlivý druh vírusu, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie. Tento vírus môže spôsobovať symptómy ako kašeľ, teplota nad 38 °C a sťažené dýchanie. U niektorých osôb s oslabenou imunitou môže toto ochorenie spôsobiť vážne zdravotné komplikácie až úmrtie.

Ako sa tento vírus šíri?

Nakaziť sa možno prostredníctvom blízkeho kontaktu s osobou, ktorá má vyššie uvádzané symptómy tohto ochorenia (najmä kašeľ), zvlášť kvapôčkovou infekciou. WHO vyhlásila pre COVID-19 stav globálnej zdravotnej núdze.
Preventívne opatrenia SR v súvislosti s COVID-19
Vzhľadom na súčasnú celosvetovú migráciu ľudí a spôsob prenosu infekcie (kvapôčková infekcia, vzdušná cesta) si treba uvedomiť, že môže byť každé cestovanie rizikové – napríklad pobyt v letiskovej hale, na palube lietadla, vo vlaku. Preto treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania.


Dbajte na rady a odporúčania odborníkov:
- často si umývajte ruky mydlom a vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Môžete použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
- očí, nosa a úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
- zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte,
- vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
- ak ste chorý, liečte sa doma,
- zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami,
- 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť),
- v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné kontaktovať, prípadne vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze,
- oblasti postihnuté koronavírusom si môžete pozrieť aktuálne na: https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd4029942...
K otázkam verejnosti týkajúcim sa koronavírusu je zriadené call-centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnych číslach 0917 222 682 a 0918 659 580.