Lodivodom najstaršej mládežníckej kategórie je Michal Gašparík. Ten nám po jesennej časti odpovedal na zopár otázok, v ktorých nám priblížil svoju spokojnosť s doterajším priebehom sezóny, ciele na jar aj plán zimnej prípravy.

Váš tím po jesennej časti figuruje na 7. mieste. Ako hodnotíte doterajší priebeh sezóny?

Ak zoberieme postavenie v tabuľke po jesennej časti, tak áno, je tam spokojnosť. Očakávali sme podobné umiestnenie. Bodov mohlo byť samozrejme viac, ale vo futbale sa nehrá na keby. Pozitívom jesene bolo, že sa hráči dorastu objavovali aj na tréningoch A tímu a nestratili sa tam. Na druhej strane do U19 prišiel slabší ročník - 2002 a je tam cítiť zanedbanosť hráčov. Odzrkadľuje sa to hlavne v obrannej fáze, kde dostávame veľmi veľa gólov a s tým nie sme vôbec spokojní.

Ste spokojný s prístupom hráčov v tréningovom procese? Myslíte, že môžu chalani dosahovať viac, a teda budú mať aj lepšie výsledky?

S prístup hráčov v tréningovom procese som maximálne spokojný. Ako problém často vidím vnímanie a rozmýšľanie nad futbalom a vecami, ktoré sa snažíme do hráčov dostať. Sú veci, ktoré sa nám u niektorých hráčov dookola opakujú a hráči ich nedokážu odstrániť. Áno, hráči môžu dosahovať ešte viac a bude to mať aj vplyv na výsledky mužstva.

S akými cieľmi pôjdete do druhej polovice súťaže?

Verím, že sa nám podarí posunúť najlepších hráčov z ročníka 2001 tak, aby sa uchytili v mužskom futbale. Mladší hráči budú dostávať väčší a väčší priestor. Budeme sa snažiť o intenzívnejšiu stabilizáciu ich výkonnosti. Samozrejme, celkovo nám stále ide o individuálny rozvoj hráčov a konečné umiestnenie v tabuľke nebude až tak podstatné. Postupom času plánujeme zabudovať do tímu hráčov z U17.

Počas jesene nastúpili vaši hráči za rezervu a dokonca boli nominovaní aj na zápas hlavného tímu. Aký máte k tomuto postoj?

Pokiaľ je to hráč končiaceho ročníka a má požadovanú výkonnosť, tak je to v poriadku a je to jeden z naších cieľov. Túto polsezónu sa nám stávalo, že tam nastupovali aj hráči, ktorí nenastupovali v U19 a to trochu dehonestovalo juniorku. Tomuto by sme chceli do budúcna predísť. Ak hráč nastúpi za rezervu a podá kvalitný výkon alebo je v nominácii A tímu, tak nás trénerov to napĺňa hrdosťou a držíme chalanom palce, aby sa postupne presadzovali v mužskom futbale. Posuny treba robiť vždy citlivo tak, aby v konečnom dôsledku hráčovi neuškodili a aby jeho výkonnosť nezačala klesať.

Máte vyhliadnutého nejakého hráča, ktorého by ste chceli v zime pritiahnuť do svojho tímu?

Dopĺňať káder v mládeži je ťažké. Jednak to súvisí s novými pravidlami, že prestupy sa môžu robiť len raz do roka, a to v lete. V zime vám kluby uvoľnia hráča iba na hosťovanie a väčšinou je to hráč, ktorý nehráva vo svojom klube a jeho výkonnosť nie je vysoká. Na druhej strane, keď chcete priniesť kvalitného hráča, musíte mu mať čo ponúknuť. To je momentálne priorita klubu, aby sa veci v mládeži hýbali správnym smerom a akadémia Spartaka sa posúvala dopredu. Posilniť káder chceme hráčmi z hosťovania, ktorí sú našimi hráčmi. A tiež vytiahnutím najšikovnejších hráčov z U17.

.
Do kedy sa bude trénovať a kedy začína zimná príprava?

Hráči po poslednom zápase dostali voľno. Na jar začíname prvýkrát o týždeň neskôr ako bolo zvykom, konkrétne 13. januára. Chceme dopriať chalanom o niečo väčší odpočinok. Príprava bude dostatočne dlhá. Samozrejme, chalani dostali sportestery a budú im poslané individuálne plány tak, aby prišli relatívne pripravení.

K zimnej príprave bezpochybne patrí aj zápasové zaťaženie. Z tohto hľadiska sú na zimnú prípravu aké plány?
Prvý prípravný zápas odohráme už počas najbližšieho víkendu po začatí prípravy. Súperom bude rakúsky tím Mattersburg. Pred odchodom na sústredenie do Turecka odohráme zápasy ešte s dorastom Slovácka a Olomouca. Na spomínanom sústredení odohráme 2 prípravné zápasy, no súperi sú zatiaľ v štúdiu riešenia. Krátko po návrate nás čaká duel s Interom Bratislava. Generálku pred ligou odohráme s Brnom.