Trnave a špeciálne futbalovému klubu Spartak Trnava venoval svoju dvojdňovú návštevu úspešný tréner svetového mena Sven Göran Eriksson. Prilákala ho k nám vízia a plány nového vedenia klubu. Prišiel sa osobne presvedčiť a pozrieť si podmienky, v ktorých pracuje slovenský klub.

„Mesto je veľmi krásne, má historický ráz, všetko je na dosah,“ hovorí Sven, ktorý napriek svojmu veku chodil po meste výhradne peši a stihol si prezrieť mnohé uličky trnavského centra, kostoly a synagógy. Ocenil slovenskú kuchyňu a najmä fakt, že napriek tomu že Trnava je starobylé mesto, vďaka univerzitám je centrom mladých ľudí.

Nenechal si, samozrejme, ujsť prehliadku Štadióna Antona Malatinského. Na tom starom bol pred rokmi, keď sa tu stretli slovenská a anglická dvadsaťjednotka. Nový futbalový stánok Spartaka sa mu páčil, hoci pri svojich trénerských pôsobiskách pochodil tie najväčšie a najmodernejšie štadióny. „Štadión je úžasný a navyše priamo v centre mesta. Môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že v takom Taliansku má krajší štadión zrejme len Juventus. Škoda, že si ho nemôžem vychutnať priamo počas zápasu, počul som, že trnavskí fanúšikovia vedia vytvoriť fantastickú atmosféru,“ priznal tréner, ktorý vyhral Pohár UEFA, PVP, tituly zbieral vo švédskej, talianskej, portugalskej lige, trénoval aj v Anglicku či v Číne a okrem anglickej reprezentácie viedol aj Mexiko, Pobrežie slonoviny a Filipíny.

V rámci svojej návštevy bol prekvapením pre mládežníckych trénerov Spartaka Trnava, s ktorými diskutoval o svojej práci a bol ochotný nielen odpovedať na otázky, ale trpezlivo sa fotil či podpisoval, čím si ešte viac získal sympatie. Vyzdvihol prácu trénerov mládeže a rešpekt prejavoval voči každému, s kým sa v Trnave stretol, či to bolo na štadióne alebo mimo neho. Zoznámil sa plánmi na vybudovanie mládežníckej akadémie a prezrel si aj tréningové centrum na Slávii.

„Nestáva sa často, že by tréner takéhoto mena navštívil slovenský klub. Veľmi si vážime, že taká futbalová osobnosťou, akou Sven Göran Eriksson bezo sporu je, prišla do Trnavy a mohli sme ju bližšie zoznámiť s naším klubom a mestom. Oboje úprimne ocenil a páčilo sa mu u nás. Veľmi ho zaujal primátor Peter Bročka, s ktorým sa stretol, rovnako ako smerovanie mesta, takpovediac zelenou cestou, ktorá je najmä v severských krajinách veľmi populárna. Sme hrdí, že sme prostredníctvom Erikssona zviditeľnili klub Spartak Trnava,“ povedal športový riaditeľ klubu Andrej Kostolanský.

Sven Göran Eriksson zanechal v Trnave veľmi dobrý dojem a jeho návšteva je dôkazom, že Spartak, hoci ide zatiaľ malými krôčikmi, kráča po správnej ceste. Všetci veríme, že jeho návšteva v mesta nebola posledná.