Kým sa slovenskí futbalisti pripravovali na kvalifikačný zápas s Chorvátskom, kde opäť pohoreli, oveľa pohostinnejšie sa zachovali v najpopulárnejšom chorvátskom klube Diname Zahreb voči trénerom Spartaka Trnava. Počas reprezentačnej pauzy absolvovala štvorica mládežníckych trénerov zaujímavú stáž, s dôrazom na výchovu mládeže. Do metropoly Chorvátska vycestovali Michal Gašparík, Roman Hudec, Tomáš Bartoš, Tomáš Prisztacs, aby priamo absolvovali tréningový proces všetkých mládežníckych kategórií, zápasy či prednášky o filozofii výchovy mladých futbalistov.

„Čo sa týka infraštruktúry, tak nemôžem povedať, že by to bol najmodernejší komplex, ale je veľmi účelne pripravený. Majú k dispozícii päť ihrísk s prírodnou a päť ihrísk s umelou trávou a regeneračnú linku vyhradenú iba pre mládežníkov,“ začal tréner trnavskej U 19 Michal Gašparík a pokračoval. „Čo sa týka mládežníckych tímov, tak štruktúru majú zhruba podobnú ako my, no rozdiel bol v metodike prípravy u tých najmenších. Oni majú výhodu aj v tom, že vďaka svojej popularite chcú tí najlepší hrať za Dinamo. Napriek tomu až do 14 rokov sa tam dostanú len domáci alebo z najbližšieho okolia. Následný skauting je trojúrovňový, čo znamená, že hráča sledujú traja skauti nezávisle od seba a až keď sa ich reporty zhodnú, potom sa oňho začne klub zaujímať. Hoci pracujú s tými najlepšími, tak posuny v rámci vekových kategórií robia až od 16 rokov. Svoj tím majú v každom ročníku a tie, ktoré nemajú vlastnú súťaž hrajú so staršími v nižšej lige,“ zhrnul najzaujímavejšie poznatky zo stáže M. Gašparík.

Ako perličku pridal, že rovnako ako Spartak, aj Dinamo má na štadióne svoju kaplnku, ale je zakázané sa v nej modliť za víťazstvo. O to sa musia hráči pričiniť priamo na ihrisku.

„Dinamo Zahreb ma vysokú efektivitu pri uplatňovaní sa svojich hráčov v mužstvách, ktoré hrávajú Ligu majstrov alebo Európsku ligu. Aj preto sme vyslali trénerov práve do tohto klubu, aby sme načerpali ich know-how a aplikovali pozitívne veci do našich podmienok. Myslím, stáž v tomto ohľade splnila svoj účel a dnes môžeme pracovať so zaujímavými myšlienkami. V neposlednom rade si týmito pobytmi otvárame cestu k ďalšej spolupráci s úspešnými klubmi. V budúcnosti si budeme vyberať partnerské kluby cielene tak, aby sme s nimi vedeli spolupracovať vo viacerých smeroch,“ povedal športový riaditeľ Andrej Kostolanský.

Aj táto stáž je dôkazom toho, že Spartak Trnava má záujem skvalitniť prácu s mládežou nielen zlepšením tréningových podmienok, ale aj vzdelávaním trénerov. Už teraz sa pripravuje ďalší študijný pobyt, tentoraz v mužstve z kolísky futbalu.