Červeno-čírny kolektív má nového kapitána. Pred začiatkom jarnej časti sa ním stal ERIK GRENDEL. Skúsený stredopoliar dostal od spoluhráčov najviac hlasov. Jeho zástupcami sú Marek Janečka a Matúš Čonka.

Grendel preberá kapitánsku pásku po Borisovi Godálovi, ktorý spolu s Lukášom Greššákom dotiahli mužstvo k majstrovskej trofeji a účasti v skupine Európskej ligy.

„(Úsmev). Prekonať Grešša s Borisom bude veľmi ťažké. Ligovú sezónu sme rozbehli nešťastne, aktuálne nám patrí ôsma priečka. Musíme z nej vyťažiť maximum. Uvidíme po prvých dvoch – troch zápasoch, ako na tom sme. Môžeme sa tu rozprávať o hocičom, ale v konečnom dôsledku sa stále bude rozhodovať na ihrisku. Samotné slová pred bojom až tak veľa neznamenajú,“ zdôraznil rodák z Handlovej.

Tridsaťročný stredopoliar prišiel do malého Ríma v lete z poľského Górnik Zabrze. Po príchode sa okamžite prebojoval do základnej zostavy a stal jedným z pilierov, z ktorých mužstvo ťažilo naprieč Európou.

„Aj takýto vie byť futbal. Prvý som deklaroval odchod a nakoniec to pán Boh zariadil opačne, že som sa stal kapitánom. Budem sa snažiť splatiť dôveru na všetkých frontoch. Chlapci sa môžu spoľahnúť, že za kabínu zabojujem. Verím, že nám to spolu pôjde. Nič sa však nemení. Je to len páska. Káder disponuje viacerými staršími hráčmi, ktorí by mali držať tím pokope – Marek Janečka, Anton Sloboda či Matúš Čonka a ďalší. Nebude to iba o mne,“ vyzdvihol ďalej Grendel.

Bývalý hráč Dubnice si plne uvedomuje zodpovednosť, ktorá s voľbou prichádza. Pásku mu na jeho ľavý rukáv navliekli po hlasovaní spoluhráči.

„Samozrejme, je to trochu o inom, keď si chalani sami zvolili demokraticky. Zodpovednosť je vyššia. Možno, keby tréner povie autoritatívne meno, niektorí sa na to môžu pozerať cez prsty, takto som rád, že sa o to zapríčinili všetci,“ pokračuje Erik Grendel.

Stosedemdesiatšesť centimetrov vysoký futbalista pôsobí navonok ako tichý, utiahnutý a pokojný človek. Ako ale prezradil, keď pôjde do tuhého, nemá problém zvýšiť hlas.

„Všetko záleží od okolností. Ak uvidím, že si niekto na ihrisku neplní svoje povinnosti, ktoré dostal od trénera alebo bude hrať na seba a nie pre kolektív, dám mu to pocítiť. Osobné záujmy musia ísť bokom. Všetci máme pred sebou jeden cieľ. Znie to ako klišé, no keď nebudeme ťahať za jeden povraz, nemáme šancu,“ doplnil Erik.

Po úspešnom – európskom polroku je nielen on, ale i celé mužstvo na prahu „novej éry“. Kabína sa poriadne obmenila. Odišlo z nej pätnásť futbalistov.

„Poviem pravdu, že toľko zmien som ešte nezažil. Na druhej strane, vedenie urobilo kus roboty. Narýchlo muselo doplniť káder kvalitou. Tréner to taktiež nemal jednoduché, poskladať svoju mozaiku podľa predstáv. Uvidíme ako dlho bude trvať, kým všetko zapadne do seba. Verím, že je tu dostatočná kvalita, aby všetko fungovalo rýchlo. Atmosféra je v poriadku, tešíme sa na tréningy a z toho, že môžeme hrať za Spartak. Musíme si uvedomiť, v akom sme klube a akú históriu písali futbalisti pred nami. Máme čo robiť, aby sme nadviazali na ich úspechy,“ zamyslel sa Grendel.

Spartakovci majú za sebou zimnú prípravu, v rámci ktorej absolvovali osem stretnutí a herné sústredenie v Turecku. V sobotu ich čaká ostrý štart v Žiline. Na jeseň proti nej ťahali doma za kratší koniec.

„Konečne, teším sa, že o niečo pôjde a nebude to iba priateľský duel. Máme im čo vracať, keďže u nás vyhrali. Prvé kolá bývajú nevyspytateľné. Chcú ísť do Európy, musia vyhrať. My nemáme čo stratiť, všetci nás odpisujú. Táto pozícia nám možno sedí ešte z jesene, kde sme sa presvedčili, že nie vždy zvíťazí papierovo zdatnejší súper. Nemôžeme skladať dopredu zbrane. Dokážeme všetkým, ktorí nám neveria, že je tu Spartak a treba s ním počítať,“ uzavrel Erik Grendel.

Úvodné jarné zápolenie má pod Dubňom výkop o 14.00 hod. Vstupenky si priaznivci môžu denne kupovať vo fanshope.