V najväčšom slovenskom derby sa na trávniku nepredstaví určite Anton Sloboda s Matúšom Čonkom. Druhý menovaný má natrhnutý väz. Krátko si tak od futbalu, nútene, oddýchne.

Pozitívnou správou je návrat stredopoliara Lukáša Greššáka, ktorý v dohrávke tretieho kola Slovenského pohára nastúpil od začiatku. Na ľavom rukáve mal kapitánsku pásku. Operoval vedľa Ivana Hladíka na stopérskom poste.

„Teším sa, že som po čase mohol otestovať nohu. V prvom dejstve som mal väčší priestor, vyvážal som lopty a miestami bol i zadretý (úsmev). Podstatné je, že som vydržal. Najdôležitejší je aj tak postup,“ reagoval Greššák.

Do štvrtého kola, v ktorom čaká spartakovcov výjazd do Bardejova, postúpili po víťazstve 3:1. Viacero futbalistov zo základnej zostavy malo voľno.

„Určite nás v sobotu čaká dôležitý zápas. Množstvo ďalších máme následne pred sebou. Nielen preto sme šetrili niektorých hráčov, aby boli pripravení na Slovan. Jednoducho potrebujeme byť v stopercentnom stave, pretože už vo štvrtok hráme v Istanbule. Chalani, ktorí sú v kádri, by ale podobné stretnutia ako s Mostom pri Bratislave mali zvládnuť. Nemôžeme si dovoliť blamáž. Teší ma, že to vyšlo a ideme ďalej,“ pokračuje tréner Radoslav Látal.

V majstrovskej sezóne boli derby ozdobou, najmä v nadstavbovej časti. Spartak nastúpil proti belasým celkovo až šesťkrát. Pred rozdelením tabuľky prehral doma i vonku. V súbojoch prvej šestky zvládol jeden z kľúčových duelov na Štadióne Antona Malatinského. Na Pasienkoch ťahal za kratší koniec. Dvakrát si mužstvá zmerali sily v semifinále Slovnaft Cup-u. Po penaltovom rozstrele postúpil Slovan – neskorší víťaz minuloročnej edície.

„Spomínam si na ne veľmi dobre. Vďaka domácej výhre sme nakoniec sezónu dotiahli k majstrovskej trofeji. Verím, že nás budú zdobiť ťažké zápasy aj teraz, keďže nám prakticky vychádzajú. Radi by sme preniesli formu z vlaňajška a zvládli súboj do víťazného konca,“ zdôraznil brankár Martin Chudý.

V sobotu uvidia priaznivci duel deviateho tímu proti prvému. Belasí v doterajšom priebehu sezóny v lige neprehrali. Pripísali si sedem výhier a dve remízy, k tomu skóre 21:9 (druhá najproduktívnejšia ofenzíva, pozn. red.). Zverenci Radoslava Látala si napriek nepriaznivej sérii držia druhú najlepšiu defenzívu (osem gólov, pozn. red.).

„Vnímam okolie, mesto, fanúšikov. Samozrejme, chceme im urobiť radosť. Vieme, čo pre nich derby znamená a aká konfrontácia nás čaká. Dúfam, že nám pomôžu v hľadisku, rovnako ako v Európe. Boli by tak našim dvanástym hráčom,“ prízvukuje tréner Látal.

Červeno-čírni čakajú na víťazstvo už päť duelov. Takúto sériu bez plného bodového zisku mal Spartak naposledy v marci a apríli 2013. V sezóne, v ktorej sa medzi elitou zachránil v poslednom kole víťazstvom v Prešove.

„Každý jeden si musí uvedomiť, o čo hráme. Verím, že to zvládneme. Ostatné prehry prišli po chybách v záverečnej desaťminútovke. Na pohode nám nepridali. Hrá sa na našom štadióne, dúfam, že v hľadisku bude veľa fanúšikov. My sa musíme sústrediť na 100 %, podať taký výkon, po ktorom sa môžeme na konci tešiť z troch bodov,“ nechal sa počuť Greššák.

Derby púta vždy veľkú pozornosť. Inak tomu nie je ani teraz. Do malého Ríma sa chystá okolo dvesto priaznivcov Slovana. Špeciálnu motiváciu tak nemajú iba hráči na ihrisku, ale tiež domáci fanúšikovia. Tí sa na zápas pripravujú celý týždeň. Na viacerých miestach vylepili plagáty. Vo svojom sektore pripravujú veľké choreo. A už tradične budú stáť za svojimi hráčmi.

„Máme extra motiváciu aj vďaka stretnutiam Európskej ligy. Dúfam, že ju prenesieme v sobotu na trávnik. Želám si, aby sme prežili niečo podobné pred vypredanými tribúnami a na konci sa radovali s fanúšikmi,“ doplnil na záver Radoslav Látal.

Partnerom najväčšieho slovenského derby je automobilová spoločnosť RM JET. Vstupenky sú stále dostupné v predaji online na www.cityarena.maxiticket.sk. Pokladňa sa otvorí tri hodiny pred výkopom. Súboj má výkop o 18.00 hod.