Vo štvrtok večer si červeno-čírni po takmer polstoročí zahrajú opäť skupinu európskej súťaže. Z aktuálneho kádra majú s jednou či druhou súťažou skúsenosti iba útočník Marek Bakoš a stredopoliar Erik Grendel.

Druhý menovaný si zahral skupinu Európskej ligy v drese Slovana dvakrát. Pri svojom treťom vystúpení v kabíne rady nerozdáva.

„Chlapci nás, našťastie, neobletujú. Zatiaľ iba baby (smiech). Žartujem, sú dosť skúsení na to, aby sa vysporiadali s tlakom, ktorý príde. Verím, že si poradíme spoločne,“ zdôraznil Grendel. Jeho spoluhráč Marek Bakoš sa v Európe predstavoval pravidelne vo farbách Viktorie Plzeň.

Zverenci Radoslava Látala privítajú v prvom kole skupiny D vôbec rekordéra v počte získaných titulov belgickej ligy (34, pozn. red.). Podľa renomovaného portálu transfermarkt.de, má káder Anderlechtu hodnotu 74 miliónov eur oproti ôsmim spartakovským.

„Ide o tím, ktorý disponuje vynikajúcou útočnou fázou. Hrajú v netypickom rozostavení s tromi obrancami i útočníkmi. Pätica futbalistov sa v základnej zostave prakticky nemení. Traja hrotoví zakončovatelia sú veľmi silní, dvaja z nich (Dimata, Santini, pozn. red.) strieľajú 70 % presných zásahov. Bude len na nás, ako dokážeme byť dôslední, resp. kompaktní. Čaká nás azda najťažší súper spomedzi všetkých, proti ktorým sme doteraz nastúpili,“ zdôraznil tréner Látal.

Pre zaujímavosť, Santini nastrieľal v siedmich dueloch sedem gólov. Napriek výrazne veľkému rozdielu v cene kádra či rozpočte, spája Anderlecht a Spartak fakt, že obaja, zatiaľ, zostávajú v domácej súťaži za očakávaniami. Belgický protivník nebodoval naplno v troch stretnutiach po sebe.

„Klamal by som, keby poviem, že je to normálny zápas. Nastúpime proti výbornému mužstvu, ktoré hráva pravidelne európske súťaže. Je to niečo výnimočné, aj pre Spartak, ktorý si v novodobej edícii skupinu vyskúša po prvý raz. Cítiť to v celom meste, ľudia sa tešia, rovnako aj my. Chceme ich nesklamať. Budeme spokojní, keď nám po záverečnom hvizde zatlieskajú. Podobne ako po Crvenej Zvezde, bez ohľadu na výsledok,“ uviedol Erik Grendel.


Hráči Heina Vanhaezebroucka sú aktuálne s trinástimi bodmi štvrtí. V ostatnom kole prehrali na pôde Genku 0:1. Andeli taktiež prišli o tri body doma so Žilinou. Radosť im pokazil najmä neuznaný regulárny presný zásah z kopačky Mareka Bakoša. Klesli tak na ôsmu pozíciu. Na konte majú osem bodov.

„S rozhodcami sme v predkolách problémy neriešili žiadne. Samozrejme, emócie boli po Žiline obrovské. Cítili sme krivdu. Pre nás išlo o dôležité stretnutie, ktoré sme chceli zvládnuť a nezvládli. Tabuľka nám uniká, áno, ale vezmite si fakt, že sme odohrali devätnásť súbojov a ďalších osemnásť nás čaká. Je to neuveriteľné. Bojujete za Slovensko a idete z ihriska bezmocní. Zabudli sme na to, tešíme sa na Európsku ligu. Verím, že chalani nechajú na ihrisku všetko,“ nechal sa počuť Radoslav Látal.

Situácia v kádri je stabilizovaná. Vo štvrtok na trávnik nevybehnú zranení Greššák so Slobodom. Naopak, do zostavy sa pýta po zranení Čanturišvili a oddýchnutý Jirka.

Úvodné kolo Európskej ligy má na Štadióne Antona Malatinského výkop o 21.00 hod. Zápasový bulletin je k dispozícii v sekcii Press – Bulletin.