Po dvoch rokoch sa do Trnavy vracia síce o niečo starší JÁN VLASKO, no s novými skúsenosťami i číslom na drese. Chuť hrať za Spartak ale nestratil. Ba dokonca v ňom zosilnela.

Aké prežívaš pocity krátko po podpise dvojročnej zmluvy?
"Najlepšie. Veľmi som sa na to tešil. Už pred dvomi mesiacmi tu bolo niekoľko náznakov, bolo to zdĺhavé. Stále sme sa nevedeli v Poľsku dohodnúť na ukončení môjho kontraktu. Chceli za mňa peniaze. Našťastie, v posledný deň prestupového obdobia sme dospeli k dohode."

Ako vnímaš dvojročnicu strávenú v poľskom Zaglebie Lubin?
"Na jednej strane pozitívne, na druhej negatívne. Príliš som tam toho neodohral, zranenie ma vyradilo na sedem až osem mesiacov mimo hru. K tým pozitívam patrí určite účasť v Európskej lige, v ktorej som sa po zranení predstavil. Takmer sa nám podarilo postúpiť do play-off, nešťastne sme vypadli. Získal som nové skúsenosti a zažil iný svet. Teším sa, že to takto dopadlo a opäť môžem hrať za Trnavu."

Okrem zranení si mal problémy aj s trénerom. Kedy sa to začalo?
"Vo futbale je to bežné. Prišiel som a nesadol si s trénerom, nefungovala medzi nami potrebná chémia. Počas môjho zranenia si priviedol svojho obľúbeného hráča, ktorému dával priestor. Mňa vyškrtol z pozície. Skúšal to so mnou na krídlach, no to nie je moja parketa. Hrávam na podhrote. Jednoducho sa neuspokojím s tým, aby som robil niekomu náhradu."

Keď sa za tým všetkým obzrieš, ľutuješ niečo?
"Nie. Všetko je tak, ako má byť. Nič neľutujem. Udiali sa dobré i zlé veci. Bol som dva roky preč, vyskúšal si niečo nové. Teraz som doma, chcem sa dostať do podobnej formy ako keď som odtiaľto odchádzal."

Po zdravotnej stránke je všetko v poriadku? Cítiš sa byť pripravený?
"V príprave som odohral niekoľko zápasov, mám za sebou tréningy. Z tempa som vypadol akurát posledných desať dní, pretože ma trápili menšie problémy s kolenom. Dnes sa už ale hlásim trénerovi. Rád by som odohral niekoľko minút s Nitrou."

Aké si dávaš ciele v tejto sezóne?
"V prvom rade chcem pomôcť mužstvu i sebe. Viem, že cieľom pre Spartak je prvá šestka. Keď sa tam dostaneme, potom sa môžeme rozprávať o vyšších cieľoch."

Prichádzaš prakticky do novej kabíny. Tešíš sa na kolektív?
"Teším, samozrejme. Niekoľkí tu zostali ešte z mojich čias. Boris Godál ma pridal do hráčskej skupiny, mal som uložené asi len štyri čísla. Naozaj sa to tu obmenilo. Sú tu však chalani z juniorky či dorastu. Na druhej strane, zahraniční priniesli kvalitu. Veľmi sa teším."

S malým Rímom si sa rozlúčil po zápase so Sarajevom, v prvom predkole Európskej ligy. Padli aj slzy. Prežívaš podobné momenty aj teraz?
"Dá sa to tak povedať (úsmev). Pamätám si, že sme boli skvelá partia. Jedna z najlepších, akú som zažil. V ďalšej sezóne zostalo dostatok hráčov. Prirástlo mi to tu k srdcu. S chalanmi sme často v kontakte."

Čím ti prirástla Trnava k srdcu?
"Futbal sa hrá najmä pre ľudí a do Trnavy ich chodilo vždy najviac. Čím viac ľudí, tým viac ma to motivuje. Aj z tohto dôvodu som si vybral Poľsko, pretože o tamojších fanúšikoch je známe, že sú divokí, chodia vo veľkom počte. Na niektoré stretnutia prišlo aj cez 30 tisíc a to už bola iná atmosféra."

Štadión Antona Malatinského oslávil v auguste dva roky. Tesne pred jeho otvorením si odišiel do zahraničia. Tešíš sa na svoj debut?
"No jasné. Pri odchode som zdôraznil ako veľmi ma mrzí, že si na ňom nemôžem zahrať. Povedal som tiež, že sa raz vrátim a vynahradím si to. Vidíš, prešli dva roky a som tu (úsmev)."

V priebehu posledných dvoch rokov si sledoval Spartak pravidelne?
"Samozrejme. Vždy, keď som mal čas, tak veľmi rád. Radšej som si pozrel zápas Trnavy ako poľskej ligy."

Môžu sa fanúšikovia tešiť na starého dobrého Janka, ktorý bude baviť nielen seba, ale i tribúny?
"Bol by som veľmi rád. Priznám sa, že sa tu chcem usadiť. Ak bude všetko fungovať, nevidím problém, prečo by sme nemohli predĺžiť zmluvu aj po roku. Už nie som v situácií ako pred dvomi rokmi, keď som sa silou mocou tlačil von. Keď však príde zaujímavá ponuka pre mňa a klub, v takom prípade to zvážime."

Spartak zopakoval impozantný štart do sezóny spred dvanástich rokov. Nebude sa ti ťažšie naskakovať do rozbehnutého vlaku?
"Ako som spomínal, mám za sebou tréningy a nejaké prípravné stretnutia. Pre Trnavu je to určite dobrý štart. Minulý rok bojovali v Európskej lige. Pamätám si, keď som tu bol, že bolo náročné sústrediť sa aj na ligu. My sme bežne postupovali do tretieho predkola a sem tam sme si zahrali play-off. Väčšia pozornosť sa venovala druhej najprestížnejšej klubovej súťaži v Európe. Aj z toho dôvodu sa v úvode sezóny stratili body, ktoré sme následne museli neustále naháňať. V aktuálnom ročníku sa spartakovci mohli sústrediť len na ligu, keďže Európu nehrali."

Stihol si prehodiť niekoľko slov s trénerom El Maestrom. Aké sú jeho a tvoje očakávania?
"Verím, že pomôžem jemu aj mužstvu a oni zasa mne. Už pri prvej komunikácií vidím, že je to dobrý človek. Vyžaruje z neho spokojnosť. Myslím, že pre Spartak je dobrý tréner."

V kabíne už neprevláda slovenský, ale anglický jazyk. Nebude ti to robiť problém?
"Myslím, že nie. Zahraniční hráči prišli na Slovensko. Keď som prišiel do Poľska, musel som sa naučiť ich jazyk. Preferujem, aby sa futbalisti zo zahraničia učili po slovensky. Počas rozhovoru s trénerom ma zaujímalo, ako mu to ide. Vie toho naozaj dosť. Ovláda viacero jazykov a rýchlo sa učí. Cítim, že v zime začne rozprávať plynule našou rečou."

Spomínal si, že si mal aj iné možnosti.
"Bol som v kontakte s trénerom Guľom. Jeho práca a tréningy sa mi páčia. Premýšľal, že by ma zobral do tímu. Povedal som mu, že si to cením, ale na Slovensku je pre mňa jedine Trnava."

Zaujímavé je, že po druhý raz stojí za tvojim príchodom Pavel Hoftych. Ide o náhodu?
"(Smiech). Asi je to náhoda. Pamätám si, keď ma priviedol do tímu, teraz je ale v inej pozícií. Pracuje ako manažér klubu. Možno to tak malo byť."

Po návrate nebudeš mať na drese svoju obľúbenú desiatku, ale šestnástku. Nebude to pre teba nezvyk?
"Bude to trošku iné, pretože som naozaj spätý s desiatkou. Do zimy sa budem snažiť zoznámiť s Pehlivanom. Verím, že mi ju prenechá a budem si ju môcť opäť vziať ja (smiech)."